Négy érmet nyertek a tatai judósok a hollandiai Alkmaarban rendezett nemzetközi versenyen. A sportsikerek mellett számos élménnyel gazdagodtak a tatai gyerekek, ráadásul a testvérváros polgármestere is fogadta a magyar küldöttséget.
Fapapucs, szélmalmok, sajt. Általában hasonló fogalmak jutnak eszünkbe Hollandia nevének hallatán. Mi, akik ellátogathattunk e kicsiny, de annál fejlettebb országba, ma már tudjuk, hogy ennél a pár dolognál sokkal többet rejt magában.
Kezdjük az elején! 2015 tavaszán Tata város önkormányzata hirdette meg az általunk csak „Hollandverseny” néven emlegetett, internetes kérdőívből álló testvérvárosi vetélkedőt, melynek fődíja egy hollandiai kirándulás volt. Három fős csapatok jelentkezhettek, a gimnazisták korosztályából. Mi osztálytársakként jelentkeztünk, név szerint Benczur Zsuzsanna, Szabó Boglárka és Radis Afrodité a Tatai Református Gimnázium 11. A osztályából. Sok munka, kutatás, segítségkérés, szövegfordítás és megbeszélés után nagy örömünkre megszereztük az első helyezést.
Így tehát, két kísérővel, Varga Dórával és Horváth Róberttel, 2015. augusztus 21-én, pénteken reggel elindultunk, és elsőként Gerlingen, Tata németországi testvérvárosa felé vettük az irányt. Itt a helyi önkormányzat jóvoltából kaptunk szállást, vacsora után pedig körülnéztünk Stuttgart belvárosában.
Tata és a hollandiai Alkmaar 30 éve kötött hivatalos testvérvárosi kapcsolatot. Ebből az alkalomból Tata Város Önkormányzata az idén Hollandiáról és Alkmaarról hirdeti meg hagyományos testvérvárosi vetélkedőjét a tatai középiskolások számára.
A vetélkedő az interneten található kérdések online megválaszolásából áll. A vetélkedő résztvevői 3 fős csapatok. A vetélkedőn való részvétel regisztrációhoz kötött. A válaszokat tetszőleges időpontokban és sorrendben (tehát részletekben is) 2015. június 7-én, vasárnap 20 óráig lehet online beküldeni. Eredményhirdetés: várhatóan június 15-én.
Az első helyezett csapat egy hollandiai kiránduláson vesz részt 2015. augusztus 21-től 27-ig.
A 2. és 3. helyezett csapat tagjai könyvjutalomban részesülnek.
A versennyel kapcsolatos további információk és a feladatok ide kattintva érhetőek el:
Tata Város Önkormányzata 2011-12-ben egy három eseményből – két konferenciából és egy műhelymunkából – álló nemzetközi projektet valósított meg „Inter-aktív generációk” címmel, az Európai Unió „Európa a polgárokért” programja pályázati támogatásával, Tata testvérvárosaival együttműködésben.
A tatai önkormányzat ezzel a projekttel elsősorban a fiatalok társadalmi kapcsolataira kívánt koncentrálni. Arra kereste választ, hogy hogyan lehet megerősíteni, fenntartani a helyi közösségekben az ún. intergenerációs kapcsolatokat, azaz hogyan találhatnak egymásra a fiatalok és idősek közös, kölcsönösen vonzó és kölcsönös előnyökkel járó tevékenységek révén.
A projekt megvalósításában hét tatai intézmény, öt civil szervezet és két gazdasági társaság is részt vett. A konferenciák szakmai anyagának összeállításában az országgyűlés, két minisztérium, egy tudományegyetem és több országos civil szervezet képviselői és munkatársai közreműködtek.
Az Európai Unió „Európa a polgárokért” programja pályázati támogatásával megvalósult „Inter-aktív generációk” című projekt utolsó rendezvényének, a műhelymunkának az volt a célja, hogy a testvér- és partnervárosokból érkezett résztvevők nemzetközi munkacsoportokat alkotva komplex terveket készítsenek egy tatai intergenerációs klub létrehozására és működtetésére vonatkozóan, melynek kiszemelt helyszíne a tatai polgármesteri hivatal szomszédságában található Farkasházi Fischer ház.
Az ún. intergenerációs klub fiataloknak és időseknek egyaránt teret ad az érdeklődésüknek és életkoruknak megfelelő programok megvalósítására – és a két generáció egymással való találkozására is lehetőséget kínál.
A találkozó első délelőttjét a Tatával, valamint a tatai idősek és fiatalok mindennapjaival, szokásaival történő megismerkedésnek szentelték a résztvevők, akik között idősek és fiatalok egyaránt voltak, és foglalkozásukat tekintve az élet legkülönfélébb területeit képviselték. A tervezőmunkára, melynek a Fazekas utcai általános iskola adott helyet, egy teljes nap állt rendelkezésükre.
Tata, Magyarkaniza en Alkmaar 2012
Na twee geslaagde uitwisselingen is een groep jongeren uit Alkmaar voor de 2e keer naar Hongarije geweest. Dit keer om met eigen ogen het resultaat te zien, in Tata, van de informatie uitwisseling van de vorige keer.
Onze groep jongeren is een mix van vrijwilligers, stagiaires en oud bezoekers van Kern 8 uit Alkmaar. Vorig jaar in de zomer is een groep jongeren uit Hongarije naar Alkmaar gekomen om het door ons voorbereide programma te volgen. Wij hebben er zorg voor gedragen dat zij het welzijnswerk leerde kennen. Dit door een interactief programma. Wij vroegen de Hongaarse jongeren hun kijk op het welzijnswerk te vertellen. Daarna hebben wij ze laten zien wat het hier voor ons betekent. Dit kwam goed overeen met elkaar.
Exchange project: Have your Say!
Tata, Magyarkaniza and Alkmaar 2012
After two successful exchange projects, a group of young adults from Alkmaar went to Hungary for the second time. This time to see, with our own eyes, the results of previous exchanges, in the town of Tata.
Our group of young adults existed of a mix of volunteers, interns and old participants from the organization Kern8, Alkmaar. In the previous summer of last year, a group of young adults traveled from from Tata, Hungary to Alkmaar to participate in the events we prepared for them. We took measurements that they learned the skill of youth care. This through an interactive program. We asked the Hungarian youth to tell us their vision on youth care. Afterwards we showed and told them how youth care was envisioned by us. All of this coincided well with each other.
Tata Város Önkormányzata és Magyarkanizsa Község Önkormányzata sikeresen pályázott az Oktatási és Kulturális Főigazgatóság „Fiatalok Lendületben” Program kiírására.
Hallasd a hangod! – Have your say! jelmondattal magyarkanizsai fiatalok Tatára látogattak egy ifjúsági tábor keretében. Tata immáron Magyarkanizsa testvérvárosaként fogadta a vendégeket. Magyarkanizsai Ifjúsági Iroda szervezésében 8 fiatal egyetemista és középiskolás vághatott neki az egy hetes programnak Krekuska Róbert koordinátor kíséretében. A fiatalok Magyarkanizsáról, Horgosról, Oromról és Völgyesről érkeztek.
A táborozás költségeit Tata Város, míg az utazás költségeit Magyarkanizsa Önkormányzata fedezte.
Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően az idén is meghívást kaptak Tata testvérvárosai a Minimaratonra. A visszajelzések szerint jelentős testvérvárosi részvételre számíthatunk a versenyen – és itt futókra és szurkolókra egyaránt gondolunk.
Tata Város Önkormányzata 2011-ben egy új projektet indított útjára „Inter-aktív generációk” címmel. A projekt fő témája az, hogy hogyan építsük ki és tartsuk fenn helyi közösségeinkben az ún. intergenerációs kapcsolatokat – azaz hogyan hozzuk össze fiatalokat és időseket közös, kölcsönös vonzó és kölcsönös előnyökkel járó tevékenységek révén.
A projekt első eseményére – „A fiatalokért, a fiatalokkal” című konferenciára – 2011 októberében került sor Tatán. A második eseményt, „Az életkor nem lehet akadály” konferenciát 2012. május 4-én és 5-én rendezték.