A képek az április 20-án, Magyarkanizsán rendezett anyanyelvi vetélkedőn készültek, ahol nem kevesebb, mint nyolc csapat versengett a tatai meghívást jelentő első helyezésért. A győzelmi pálmát végül a Jovan Jovanovic Zmaj általános iskola négyese vitte el: Rekecki Vivien, Árok Anna, Lázár Anna és Nyilas Emese. Gratulálunk, és szeretettel várjuk a csapatot Tatára! (Fotó: Puskás Károly)
Az idei évben tizenegyedik alkalommal került megrendezésre a Tatai Tehetséggondozó Művészeti tábor, ahol régi és új arcokkal egyaránt találkozhattunk. A hagyományhoz híven, augusztus elején az ifjú művészek „megszállták” a Bláthy kollégiumot, a táborban hat szőgyéni, hat szovátai, hat magyarkanizsai és hat tatai fiatal vett részt.
A résztvevőket Robozné Schőnfeld Zsuzsanna alpolgármester asszony köszöntötte elsőként, majd Osgyáni Zsuzsanna nemzetközi referens, a tábor főszervezője ismertette a programtervet és a hét célkitűzéseit. A XI. Tatai Tehetséggondozó Művészeti tábor fő témája a „képzeletbeli lények” voltak. Kóthay Péter tanár úr művészettörténeti előadásának köszönhetően bővebb betekintést nyerhettünk a tündérek és sárkányok birodalmába. A korábbi évekhez hasonlóan két szekcióban folyt a munka, a diákok a szépművészet vagy az iparművészet különböző területein tehették próbára tehetségüket.
Kilenc tatai fiatalból álló társaság tölthetett el öt napot július elején a délvidéki testvérvárosban, Magyarkanizsán.
A tábor helyszíne a Tisza-parti cserkésztelep volt, ahol a helyi diákok mellett ferencvárosi és kiskunhalasi résztvevőkkel is megismerkedhetett a csapat. A táborozást az Európai Unió finanszírozta, az "Európa a polgárokért" programon keresztül. Az ott-tartózkodás célja az ismerkedés volt, így több közösségépítő játékot játszottunk a hét során.
Első este zajlott a tábor hivatalos megnyitója. Fejsztámer Róbert köszöntötte a vendégeket a magyarkanizsai önkormányzat részéről, majd a városok bemutatkozója következett. Szóba került a gyermek- és ifjúsági önkormányzatok szerepe és működése az egyes településeken. A kanizsaiak pedig büszkén ismertették a jól működő Vöröskereszt-csapat tevékenységét.
Mivel a Tisza partján sátoroztunk, nem lehetett kihagyni a kenuzást, hajókázást és a fürdőzést sem. Többször nyílt lehetőségünk vízi aktivitásra. Rendhagyó tanórán is részt vettünk, Kávai Szabolcs helyi történelemtanár tartott előadást „Magyarkanizsa történelme az őskortól napjainkig” címmel.
A projektről szóló részletesebb információk a rendszeresen bővülő csatolmányban találhatók. A projektről szóló video megtekinthető itt: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=30B65suVfzw
Június elején 4 napot tölthetett 63 vaszarys kisdiák a Vajdaságban a Bethlen Gábor Alapkezelő Nonprofit Zrt. jóvoltából. Az Alaptörvény keretében Magyarország felelősséget érez a határon kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását. A HATÁRTALANUL! program BGA-12-HA-01 Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek című pályázatának célja a határon túli magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővülésének elősegítése.
Június 2-án a Vaszary János Általános Iskola udvaráról indult útnak a diáksereg. Az úti cél Magyarkanizsa, Tata testvérvárosa volt.
A tavalyi évhez hasonlóan az idén is határon túli magyar testvértelepüléseiről, a felvidéki Szőgyénből, az erdélyi Szovátáról és a délvidéki Magyarkanizsáról hívott Tata Város Önkormányzata vendégeket és közreműködőket a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából szervezett rendezvényeire.
Az ünnepi esmények sorát június 3-án, hétfőn 17 órakor egy kerekasztal beszélgetés nyitja a városházán, majd ezt követően, 19 órakor szentmisére kerül sor a tóvárosi Kapucinus templomban.
Másnap, június 4-én 15 óra 45 perckor koszorúzási ünnepséggel folytatódnak a megemlékezések a Szőgyénből kitelepítettek emléktáblájánál a Szőgyéni utcában. A rendezvényen dr. Szász Attila, Szőgyén polgármestere mond beszédet, közreműködik városunk díszpolgára, a szőgyéni Berényi Kornélia, továbbá Radis Afrodité, tatai gimnazista.
A Nemzeti összetartozás terén álló emlékműnél 16 óra 30 perckor kezdődik az ünnepség. Itt Molnos Ferenc szovátai önkormányzati képviselő, városunk díszpolgára tart beszédet. Az ünnepségen a tatai Radis Afrodité mellett Stefán Renáta, szovátai gimnazista mond verset.
Tata Város Önkormányzata 2011-12-ben egy három eseményből – két konferenciából és egy műhelymunkából – álló nemzetközi projektet valósított meg „Inter-aktív generációk” címmel, az Európai Unió „Európa a polgárokért” programja pályázati támogatásával, Tata testvérvárosaival együttműködésben.
A tatai önkormányzat ezzel a projekttel elsősorban a fiatalok társadalmi kapcsolataira kívánt koncentrálni. Arra kereste választ, hogy hogyan lehet megerősíteni, fenntartani a helyi közösségekben az ún. intergenerációs kapcsolatokat, azaz hogyan találhatnak egymásra a fiatalok és idősek közös, kölcsönösen vonzó és kölcsönös előnyökkel járó tevékenységek révén.
A projekt megvalósításában hét tatai intézmény, öt civil szervezet és két gazdasági társaság is részt vett. A konferenciák szakmai anyagának összeállításában az országgyűlés, két minisztérium, egy tudományegyetem és több országos civil szervezet képviselői és munkatársai közreműködtek.
Augusztus végén, a Fiatalok Lendületben program nyertes pályázatának részeként egy hárompartneres csereprogram valósult meg Tatán. A program a „Hallasd a hangod!” (Have your say!) mottót viselte, melyben tatai, magyarkanizsai és alkmaari fiatalok vettek részt.
A résztvevő országok fiataljai között szoros barátság alakult ki a hét alatt. E kapcsolat folytatásaként az újonnan testvérvárosunkká lett szerbiai Magyarkanizsa a programban részt vett tataiakat közös ünneplésre invitálta. Október 19-én kezdődtek a községnapok a vajdasági településen, így a baráti meghívásnak eleget téve, péntek hajnalban elutaztunk Délvidékre.
Utunk odafelé zökkenőmentes volt, hamar odaértünk. Megérkezésünkkor a Városháza előtt álló két szobor mellett fényképezkedtünk, s éppen akkor sietett el mellettünk egy ismerős: Krekuska Róbert, az ifjúsági otthon és a kanizsai csapat vezetője. A hivatal környékén a községnapok alkalmából kirakodóvásár volt: mézfesztivál, borkóstoló, vattacukor, kürtőskalács – egyszóval minden, mi szem-szájnak ingere.
Tata, Magyarkaniza en Alkmaar 2012
Na twee geslaagde uitwisselingen is een groep jongeren uit Alkmaar voor de 2e keer naar Hongarije geweest. Dit keer om met eigen ogen het resultaat te zien, in Tata, van de informatie uitwisseling van de vorige keer.
Onze groep jongeren is een mix van vrijwilligers, stagiaires en oud bezoekers van Kern 8 uit Alkmaar. Vorig jaar in de zomer is een groep jongeren uit Hongarije naar Alkmaar gekomen om het door ons voorbereide programma te volgen. Wij hebben er zorg voor gedragen dat zij het welzijnswerk leerde kennen. Dit door een interactief programma. Wij vroegen de Hongaarse jongeren hun kijk op het welzijnswerk te vertellen. Daarna hebben wij ze laten zien wat het hier voor ons betekent. Dit kwam goed overeen met elkaar.
Exchange project: Have your Say!
Tata, Magyarkaniza and Alkmaar 2012
After two successful exchange projects, a group of young adults from Alkmaar went to Hungary for the second time. This time to see, with our own eyes, the results of previous exchanges, in the town of Tata.
Our group of young adults existed of a mix of volunteers, interns and old participants from the organization Kern8, Alkmaar. In the previous summer of last year, a group of young adults traveled from from Tata, Hungary to Alkmaar to participate in the events we prepared for them. We took measurements that they learned the skill of youth care. This through an interactive program. We asked the Hungarian youth to tell us their vision on youth care. Afterwards we showed and told them how youth care was envisioned by us. All of this coincided well with each other.